شهر کوچک کانال پرونده کمیسیون خانواده

شهر کوچک: کانال پرونده کمیسیون خانواده شکایت کردن قوه قضاییه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

شش روز از زلزله غرب کشور می‌گذرد و سیل کمک‌های مردمی و دولتی به مناطق زلزله‌زده باعث ترافیک شدید در ورودی شهرها شده است هست. همه جهت کمک آمدند با هر چه که داشتن

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

سیل کمک های مردمی به مناطق زلزله زده +عکس

عبارات مهم : زلزله

شش روز از زلزله غرب کشور می گذرد و سیل کمک های مردمی و دولتی به مناطق زلزله زده باعث ترافیک شدید در ورودی شهرها شده است هست. همه جهت کمک آمدند با هر چه که داشتند.

به گزارش جام جم، ارسال کمک ها در چند روز اخیر، با تقدیر زلزله زدگان همراه بود. پایگاه های هلال احمر در سطح شهر ها در حال جمع آوری کمک های مردمی به زلزله زدگان هستند و این کمک ها از طریق زمین و هوا به شهرهای کرمانشاه ارسال می شود.

طی دو روز اخیر ترافیک سنگین در ورودی شهرستان سر پل ذهاب شکل گرفته که زیاد خودروها مشمول بر کمک های اهدایی مردم هستند. این ترافیک باعث شده است خودروهای امداد رسان ساعت ها در ترافیک بمانند.

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

با توجه به سردی هوا و آینده نگری هواشناسی راجع به شروع بارش در غرب کشور، نیاز به چادر و نایلون بیش از هر چیز دیگری در منطقه وجود دارد.

امدادرسانی در منطقه سه قربانی گرفته و نیروهای نظامی در کنار امدادگران و نیروهای مردمی در حال توزیع آب، غذا و لباس در میان زلزله زدگان هستند.

شش روز از زلزله غرب کشور می‌گذرد و سیل کمک‌های مردمی و دولتی به مناطق زلزله‌زده باعث ترافیک شدید در ورودی شهرها شده است هست. همه جهت کمک آمدند با هر چه که داشتن

چادر، نیاز مهم زلزله زدگان

شش روز بعد از زمین لرزه کرمانشاه، چادر همچنان نیاز مهم زلزله زدگان بخصوص در روستاهای دشت ذهاب هست. این در حالی است که بعضی اهالی که موفق به دریافت چادر نشده اند شب ها با آتش زدن تیرهای چوبی سقف منزل شان، خود را گرم می کنند.

یکی از اهالی روستای امام عباس بخش ازگله به خبرنگار جام جم گفت: یکشنبه شب من در حیاط بودم که زمین شروع به لرزیدن کرد. پدرم در منزل بود. به سمت منزل دویدم ولی شدت زلزله مرا روی زمین انداخت. به خودکه آمدم منزل مان خراب شده است بود. آوار را کنار زدم و پدرم را بیرون کشیدم ولی مرده بود. صبح، او و دیگر کشته شدگان را در گورستان دِه دفن کردیم.

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

وی از اوضاع امدادرسانی گله دارد و می گوید: روستای ما از سرپل ذهاب فاصله زیادی دارد و کمک ها هنگامی که به ازگله می رسد تمام می شود. چادر نداریم. فامیل بعضی اهالی چادرهای مسافرتی آورده اند ولی این چادرها در برابر باد و باران مقاوم نیست. آب و غذا به ما رسانده اند ولی کمبود چادر در منطقه وجود دارد. شب ها هوا خیلی سرد و تحمل آن طاقت فرسا می شود و اگر چادر نرسد بر اثر سرما تلفات خواهیم داشت.

مردی که زن و فرزند خود را در زلزله از دست داده، می گوید: من دیگر چیزی جهت از دست دادن ندارم. شما را به خدا قسم می دهم به این مردم مظلوم کمک کنید و پیرمردی را نشان داد که در حال گریه کردن در غم از دست دادن خانواده و زندگی خود بود و درخواست کمک به او را داشت.

شش روز از زلزله غرب کشور می‌گذرد و سیل کمک‌های مردمی و دولتی به مناطق زلزله‌زده باعث ترافیک شدید در ورودی شهرها شده است هست. همه جهت کمک آمدند با هر چه که داشتن

یکی از شهروندان اسلام آباد غرب نیز می گوید: چهار شب و روز است که مردم در این سرما جهت گرفتن چادر و پتو برابر هلال احمر این شهرستان جمع می شوند ولی هنوز خبری از چادر و پتو نیست. به داد مردم برسید در کوچه و خیابان شب را تا صبح از سرما می لرزند.

مرد نابینایی از میان جمع به زحمت جلو می آید تا از دردهایش بگوید، او نیز با اندوه تمام می گوید «کسی جوابگوی مردم نیست، مرد باشید بیایید مردم مظلوم اسلام آباد را بنگرید».

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

مرد جوانی نیز می گفت: آیا کسی نیست از این مردم بپرسد «چه مشکلی دارید، چه درد و گرفتاری دارید؟»، سپس دستش را به سوی پیرمردی که روی زمین نشسته است دراز می کند و می گوید این پیرمرد چهار روز است جهت یک چادر جلوی هلال احمر نشسته چه کسی باید به این مردم جوابگو باشد.

جوان دیگر که خود را از دِه به هلال احمر شهرستان اسلام آباد غرب رسانده هست، می گوید: من از کرند غرب به اینجا آمده ام. چند روز است جهت گرفتن یک تخته چادر جهت زن و فرزند ام به فرمانداری و هلال احمر می آیم ولی هنوز یک چادر به من روستانشین نداده اند.

فداکاری مادر

«همه چیز از آن شب کذایی شروع شد. همان شبی که زلزله آمد و منزل مان را ویران کرد. خواهرم و همسرش را از من گرفت و جز تلی از آوار و کودکی سه ساله که دائم سراغ مادرش را از من می گیرد، چیزی برایم باقی نگذاشت. ساعت از 9 شب گذشته بود، من مهمان منزل آنها بودم. سفره را پهن کردیم تا شام بخوریم. من بودم، خواهرم، فرزند و همسرش؛ خواهرم جهت شام خورش «خلال» درست کرده بود و من از سر سفره برخاستم تا پارچ آب را بیاورم. در یک چشم به هم زدن، همه چیز با خاک یکسان شد. هنگامی که به خودم آمدم، دیوارهای منزل خشک و گلی روی سرم آوار شده است بود.»

فاطمه خاطره تلخ یکشنبه شب را مرور می کند و در ادامه می گوید: «آن دقایق وحشتناک، تنها فریاد می کشیدم. پایم زیر آوار گیر کرده بود و قدرت خارج شدن نداشتم. دلواپس خواهرم و خانواده اش بودم و می دانستم که آنها هم زیر آوار مانده اند.»

فاطمه قصه پر غصه اش را که تعریف می کند، سیل اشک از چشمانش روان می شود. بر صورتش جای چنگ هایی که به صورت کشیده بخوبی نمایان است.

دختر جوان ادامه می دهد: زهرا، خواهرم سره سفره غذا، «علی» سه ساله اش را در آغوش گرفته بود و غذا در دهانش می گذاشت. یاد آن صحنه که افتادم گویی خدا قدرتی زیاد از هر وقت دیگر به من داد. با هر زحمتی که بود پایم را از زیر آوار خارج کردم، آسیب دیده بود ولی توان حرکت داشتم. هرقدر تلاش کردم نشانی از خواهرم در زیر آوار پیدا کنم، موفق نشدم. تنها کاری که از من برمی آمد در آن دقایق گریه کردن بود تا این که در میان گریه های خودم، صدای گریه های علی را شنیدم. مطمئن شدم او زنده است.»

فاطمه، مرد همسایه را قهرمان زندگی علی می داند. می گوید اگر او به کمکش نمی آمد، معلوم نبود اکنون چه بر سر علی آمده بود.» با فریادهای من، مرد همسایه جهت کمک آمد، به او گفتم صدای گریه علی را زیر آوار شنیده ام، ابتدا می گفت باید صبر کنی تا صبح شود ولی هنگامی که دید من با پای مجروح دست به کار شده است ام، دلش سوخت و به من کمک کرد.

او می گوید: با دست، دیوارهای خشت و گلی را کنار زدیم. زهرا، خواهرم جهت حفاظت از علی، او را در آغوش گرفته بود. باورم نمی شد زهرا نفس نمی کشد. چاره ای نداشتم، باید علی را که ترسیده بود از پیکر مادرش دور می کردم.

حادثه تلخ

شامگاه پنجشنبه یک دستگاه خودروی باری حامل کمک های مردمی مردم شهرستان بوکان در بزرگراه چشمه زرشک جوانرود دچاره اتفاق شد.در این اتفاق راننده ماشین به نام ابوبکر معروفی درگذشت و دو همراه دیگر وی زخمی شدند. بعد از این حادثه، فرماندار شهرستان جوانرود، در بیمارستان حضرت رسول الله(ص) این شهرستان حاضر شد و با خانواده متوفی و زخمی شدگان اتفاق ابراز همدردی کرد.

شناسایی اجساد تمام نشده است

آرتین کمالی، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه دیروز گفت: هنوز کار شناسایی هویت جان باختگان زلزله آخر نگرفته هست. نمی توانیم بگوییم کار شناسایی جان باختگان تمام شده است و دیگر به تعداد کشته ها اضافه نمی شود؛ لیکن امکان دارد یکسری از مجروحان که بدحال هستند و در بیمارستان به سر می برند، فوت کنند.

وی افزود: کسانی که مدعی دفن اجساد بدون جواز هستند، سند و مدرک ارائه کنند. سه جسد مجهول الهویه هستند که از آنها نمونه دی.ان.ای اخذ شده است و خانواده هایی که بستگانشان مفقود هستند، می توانند جهت شناسایی به پزشکی قانونی استان مراجعه کنند.

خفگی کودک در میان مصدومان

یکی از کارکنان بیمارستان تخریب شده است شهدای سرپل ذهاب می گوید: بعداز زلزله شاهد حوادث تلخی بودیم. افراد بسیاری مصدوم شده است بودند. شرایطی خیلی وحشتناک بود. من چهار ماه می شود که جهت کار به آنجا آمده ام. شامگاه یکشنبه تعدادی از خودروهایی که مصدومان را حمل می کردند، در ترافیک ماندند. من و همکارانم به آنجا رفتیم و به مصدومان کمک کردیم و آنها را به محوطه بیمارستان آورده و کارها اولیه درمانی را جهت آنها انجام دادیم.

وی افزود: زیاد مصدومان از ناحیه سر صدمه دیده بودند. حتی بعضی افراد را که مردم جهت درمان انتقال یافته کرده بودند، متاسفانه به علت شدت صدمات وارده فوت کرده بودند و ما نمی توانستیم اقدامی برایشان انجام دهیم. حتی یک راننده وانت هفت هشت نفر را جهت درمان به بیمارستان آورد که متوجه شدیم همه آنها فوت شده است اند.

این کادردرمانی ادامه داد: فرزند خردسالی را میان چند تا مصدوم گذاشته و جهت درمان آورده بودند که این کودک زیر دست و پای مصدومان خفه شده است بود.

احتمال گازگرفتگی در چادرها

محمودرضا مرادی، مدیر دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه راجع به احتمال گازگرفتگی در چادرها هشدار داد و گفت: امکان خفگی با گاز منو اکسید کربن جهت افرادی که در چادرها اسکان دارند وجود دارد که از مردم زلزله زده درخواست می کنم در این مورد نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی با اشاره به این که ما اطلاع کافی از تعداد کشته شدگان خارج از مراکز درمانی نداریم، تعداد فوت شدگان در بیمارستان ها را 474 نفر و ترخیصی را 1404 مورد اعلام کرد و افزود: 410 نفر در بیمارستان طالقانی و 210 نفر در بیمارستان امام رضا(ع) مورد جراحی قرار گرفته اند و جهت 181 نفر نیز در اسلام آباد غرب جراحی های کوچک انجام شده است است.

شهادت 2 امدادگر ارتش

امیر سرتیپ جلیل رجبی، فرمانده بهداشت و درمان ارتش گفت: مرتضی قبادی از اعضای کادر بهداشت و درمان ارتش به علت فعالیت زیاد و استرس های وارده هنگام کمک رسانی به زلزله زدگان و بر اثر ایست قلبی، به شهادت رسید. او عضو کادر بهداشت و درمان ارتش و از بهیاران بیمارستان 520 ارتش در کرمانشاه بوده است.

همچنین ستوان یکم حسن نیرپور نیز از پرسنل کادر هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران که در ماموریت کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور عزیزمان ایران به سر می برد، هنگام انجام ماموریت کمک رسانی براثر ایست قلبی به شهادت رسید.

مرگ 9 عضو خانواده در زلزله سرپل ذهاب

«مردی که 9 نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده بود التماس می کرد نگذارم دو عضو دیگر خانواده اش جان خود را از دست بدهند. همسر این مرد قطع نخاع شده است بود.» اینها بخشی از مشاهدات فرمانده بهداشت و درمان غرب ارتش است که در گفت وگو با میزان به بیان آنها پرداخت.

سرهنگ دکتر محمد امیری ادامه داد: سه ساعت بعد از زمین لرزه در مناطق زلزله زده کرمانشاه حاضر شدم. بجز نیروهای امداد محلی، نخستین پزشکی بودم که وارد منطقه شدم. مشاهدات بسیار تلخی داشتم و امیدوارم هیج جای دنیا این اتفاقات رخ ندهد، ارتش نخستین نیروی نظامی بود که در منطقه حضور پیدا کرد و کار امدادرسانی انجام شد. آمار کشته ها زیاد بود و حال مجروحان وخیم، به علت این که تجهیزات نرسیده بود مصدومان را در تخت های بیمارستان تخریب شده است درحیاط قرار دادیم. مردم بشدت دلواپس بودند و گریه می کردند. تمام فضای بیمارستان و اطراف آن را آه و ناله فراگرفته بود. وضع بسیار بدی بود.

فرمانده گردان بهداشت و درمان غرب ارتش ادامه داد: بیماران هر کسی را که روپوش سفید داشت صدا کرده و با گرفتن لباس آنها فریاد می زدند به داد ما برسید. یکی از مردانی که مجروحان را به بیمارستان انتقال یافته کرده بود به من گفت 9 نفر از اعضای خانواده ام را از دست داده ام و خواهش می کنم اجازه ندهید دو نفر باقیمانده جان خود را از دست بدهند. متاسفانه همسر این فرد به علت انتقال نامناسب قطع نخاع شد. هنوز ساعتی از حضورمان در منطقه نگذشته بود که فردی گریه کنان وارد محوطه بیمارستان شد و از من خواست نگذارم پدرش که در وانت بود جانش را از دست بدهد. هنگامی که به داخل وانت رفتم تا کار احیا را شروع کنم فهمیدم سه ساعت از فوت پدر این خانواده می گذرد.

وی تصریح کرد: عصر دیروز زنی جوان نوزاد 40روزه اش را به داخل بیمارستان آورد که بعد از آن 15 نفر دیگر نیز همراه او به داخل بیمارستان هجوم آوردند. بسیار دلواپس شدم، هنگامی که به سمت آنها رفتم متوجه شدم فرزندشان در چادر دچار گازگرفتگی شده است است با کمک خداوند توانستم این کودک را بار دیگر به زندگی برگردانم و او ازمرگ نجات یافت. این اتفاق بسیار خوب بود.

امیری راجع به صدمات وارده به مجروحان، گفت: زیاد مجروحان زیر آوار منزل های روستایی گرفتار شده است بودند ولی به علت انتقال نادرست به وسیله مردم به مراکز درمانی دچار قطع نخاع یا خونریزی داخل بافت شده است بودند.

بازار داغ شایعات

شایعه سازان بعد از وقوع زمین لرزه غرب کشور دست به کار شدند و منشتر شدن فیلم های جعلی، فایل های صوتی و اخباری نادرست در اینترنت به شایعات دامن زدند. دیروز فیلمی همراه تصویر پسربچه ای با سر بانداژ شده است در خبر رسان تلگرام منتشر شد که در آن اعلام شده است بود، این پسر فرزند بعد از چهار روز از زلزله سرپل ذهاب به وسیله سگ های زنده یاب در مسکن های مهر زنده پیدا شده است است.

اسماعیل اسکندری، مدیر تیم های آنست هلال احمر ـ سگ های زنده یاب ـ با تکذیب این خبر به جام جم گفت: در این مدت ساختمان های مسکن مهر چند بار به وسیله تیم های آنست همراه سگ های زنده یاب جست وجو شد ولی کودکی زنده پیدا نشد. حتی جسدی هم در این منطقه پیدا نشد. تیم های آنست بلافاصله بعد از زمین لرزه غرب کشور راهی منطقه شده است و همان طور که پیش از این اعلام شد، در روزهای نخست شش نفر را زنده از زیر آوار خارج کردند.

با گذشت شش روز از زلزله مرگبار غرب کشور بعد لرزه ها ادامه دارد و مناطق زلزله زده هنوز در چادرهای هلال احمر و مسافرتی زندگی می کنند. حتی آنهایی که در این زلزله منزل هایشان ترک برداشته جرات نمی کنند به منزل های خود باز گردند.

یکی از اهالی به خبرنگار جام جم گفت: گفته شده است سال ها قبل زمین لرزه ای بزرگ در سرپل ذهاب باعث تخریب گسترده و بعد از آن در زلزله ای بزرگ تر شهر با خاک یکسان شده است هست؛ همین عنوان باعث شده است بعضی اهالی از وحشت زلزله بزرگ تر به منزل های خود نروند.

این عنوان در حالی مطرح می شود که این اتفاق در تاریخ ثبت نشده و براساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران زمین لرزه 7.2 ریشتری زلزله مهم بوده است.

نوری قبل از زلزله

«قبل از زلزله در حال رفتن به سمت دِه بودم که بالای کوه یک دفعه نوری دیدم که شبیه رعد و برق بود. چند ثانیه بعد هم زمین زیر پایم شروع به لرزیدن کرد و خاک به هوا بلند شد. تکان های زمین شدید بود. فقط شانس آوردیم سریع تمام شد وگرنه همه کشته می شدند.»

اینها را محمد می گوید. او اهل روستای کوئیک عزیز هست. در این زمین لرزه سه نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده و اعتقاد است آن نور با زلزله مرتبط بوده هست. روستاهای سرپل ذهاب در دامنه کوه واقع شده است است و دیدن نور در بالای کوه موضوعی است که بعضی ساکنان روستاهای دیگر هم آن را دیده بودند.

یکی از اهالی که در این زمین لرزه مادرش را از دست داده هست، می گوید: «شانس آوردیم گاز زمین از بالای کوه خارج شد، که همین وقت زلزله را کم کرد. فکر می کنم نوری که بالای کوه دیده شد گاز زمین بود.»

مشاهده ها از نور قبل از زلزله عنوان جدیدی نیست و قبل از زلزله منجیل و رودبار هم بعضی اهالی به آن اشاره کرده بودند.

مهدی زارع، کارشناس زلزله راجع به مشاهده نور قبل از زلزله می گوید: این نورها اغلب به خاطر پخش گاز رادانی در هوا، تشکیل و مشاهده می شود. این نورها شباهت زیادی به فعالیت آتشفشان ها دارد. این نور قبل یا هنگام زلزله شبیه به رعد و برق مشاهده می شود.

وی راجع به مشاهده این نور قبل از زلزله غرب کشور گفت: بعضی اهالی می گویند این نور تا 40 دقیقه مشاهده شده است در حالی که مدت آن به یک دقیقه می رسد که باعث می شود نتوان با اطمینان راجع به این پدیده در زمین لرزه غرب کشور صحبت کرد. در زلزله منجیل هم گفته می شد این پدیده دیده شده است هست. حال باید با بررسی میدانی و بازبینی فیلم های موجود این عنوان را در غرب کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا بتوان راجع به آن صحبت کرد. این امکان وجود دارد که در منطقه دشت ذهاب گرد و خاک موجود در هوا و نور ماه نوری شبیه پدیده نور زلزله ای ایجاد کرده باشد.

واژه های کلیدی: زلزله | درمانی | درمان ان | خانواده | بیمارستان | اخبار اجتماعی

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

عکس + سیل کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs